Держреєстрація права власності на нерухомість державної власності
uk ru
Документ-сервіс важливих справ

Це сучасна установа, яка надає більше 70 видів державних послуг в одній будівлі за абсолютно новими підходами і принципами: швидко і зручно для кожного

+38(096)45-45-995

Держреєстрація права власності на нерухомість державної власності

Право державної власності на нерухоме майно

Право державної власності відповідно до норм Цивільного кодексу України поширюється на зареєстровану у реєстрі речових прав нерухомість, що належить українській державі. До цього ж розряду об'єктів входять і відповідні кошти. Управління згаданими ресурсами від імені держави виконують держоргани або інші суб'єкти, передбачені законом.

Право державної та комунальної власності на земельні ділянки

Укрдержреєстром встановлено розмежування між правом державної та комунальної власності на земельні ділянки. Воно полягає у тому, що державними володіннями вважаються ділянки, на яких знаходиться нерухомість, що використовується на постійній основі держорганами, держпідприємствами та установами.
У розпорядженні територіальних громад при цьому залишаються земельні ділянки:

 • де розташовані споруди та інші об'єкти нерухомості комунальної власності громади певної адміністративно-територіальної одиниці,
 • що використовуються на постійній основі органами самоврядування, комунальними організаціями або підприємствами.

Держреєстрація землі при цьому виконується на підставі заяви держорганів та відповідного витягу із земельного кадастру з інформацією про цю ділянку.

Перехід нерухомості у державну власність

Процес переходу прерогативи володіння з общинної у державну регулюється нормами закону про передачу державних та колективних володінь. Він реалізується через продаж або приватизацію нерухомості. При цьому грошові кошти, виручені від приватизації не будуть обкладатися податком на додану вартість. Рішення про проведення процедури, порядку і способі її здійснення виносять місцеві ради.

Реєстрація права державної власності на нерухомість, речових прав та їх обтяжень

Реєстрація нерухомості, речових прав та їх обтяжень регулюється нормами національного законодавства. Факт держреєстрації речових прав та їх обтяжень – це офіційне підтвердження видачі, зміни або припинення прав на нерухомість, а також їх обтяжень. Процедура реєстрації являє собою внесення даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Вона стала обов'язковою з 1 січня 2013 року.

Реєстрація прав на незавершене будівництво та їх обтяжень також необхідна. Виконується з урахуванням специфіки правового статусу об'єкта. Закон про держреєстрацію нерухомості не регулює реєстрацію прав на повітряні і морські судна, судна внутрішнього плавання та інші об'єкти цивільних прав. Згадані об'єкти не входять до поняття нерухомого майна.

Держреєстрація права державної власності і речових прав займає не більше п'яти робочих днів з моменту надходження заяви на держреєстрацію. У проведенні операції може бути відмовлено. В такому випадку реєстратор повинен направити заявнику повідомлення з докладним описом переліку причин, які стали підставою для відмови. Після усунення цих причин закон не забороняє повторно звертатися за держреєстрацією.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень

Держреєстр прав являє собою державну інформаційну систему, яка гарантує обробку, зберігання та видачу даних про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяжень. А також відомостей про об'єкти та суб'єкти таких прав. Інформація з держреєстру доступна на платній основі, окрім безкоштовних випадків-винятків, передбачених законом. Якщо у записах держреєстру прав міститься неправдива або неточна інформація, пріоритет мають відомості з документів, на підставі яких виконувалася держреєстрація.

Види прав на нерухомість, що підлягають реєстрації

Законодавство України передбачає, що реєструвати потрібно не тільки право власності, а й можливість:

 • господарського відання,
 • оперативного координування,
 • забудови земельної ділянки,
 • постійного користування,
 • передачі об'єкта у довірчу власність,
 • володіння об'єктом незавершеного будівництва,
 • заборони відчуження,
 • арешту нерухомого майна,
 • використання землі для сільськогосподарських потреб.

Виконавши держреєстрацію прав на землю, суб'єкт отримує переважне право претендувати на об'єкти нерухомого майна, які розташовані на ділянці – будівлі, споруди.

Держреєстрація права власності на державну нерухомість, зведену без реєстрації до 1 січня 2013 року

Держреєстрація прав на нерухомість, створену до 1 січня 2013 роки без зареєстрованого права власності, виконується навіть без наявності документів, що засвідчують речове право на земельну ділянку. При цьому неістотно, знаходиться цей об'єкт в державній або колективній власності. Підтверджувальним документом для проведення держреєстрації може стати технічний паспорт на об'єкт. До нього потрібно додати виписку з інформацією про нерухомість, взяту з реєстру об'єктів держвласності.

Порядок держреєстрації права державної власності на нерухомість

Держреєстрація прерогативи державного володіння на нерухомість проводиться у такому порядку:

 • подача передбаченого законом пакету документів,
 • реєстрація заяви у базі даних реєстру речових прав,
 • внесення електронних копій документів до реєстру,
 • визначення черговості розгляду заяви,
 • обробка документації,
 • прийняття рішення про можливість проведення процедури,
 • виконання держреєстрації,
 • видача документів заявникові.

Документ-сервіс Dela.ua – офіційна компанія, що надає послуги з юридичного супроводу бізнесу. Маємо широкий штат співробітників і гарантуємо відповідність послуг професійним стандартам. Виконаємо вашу заявку без зволікань у найкоротший термін.

Звертайтеся до Dela.ua, щоб отримати кваліфіковану допомогу з будь-яких питань, пов'язаних з держреєстрацією права державної власності на нерухомість. Замовити послугу легко. Зателефонуйте за одним із вказаних телефонів у контактах або залиште заявку на консультацію онлайн, і наш менеджер зв'яжеться з вами найближчим часом.

Заявка на консультацію 

after filling the form our specialist
will contact you shortly