Висновок про можливість виділення частини квартири або будинку в натурі
uk ru
Документ-сервіс важливих справ

Це сучасна установа, яка надає більше 70 видів державних послуг в одній будівлі за абсолютно новими підходами і принципами: швидко і зручно для кожного

+38(096)45-45-995

Висновок про можливість виділення частини квартири або будинку в натурі

Експертиза розділу нерухомості

Технічний висновок про можливість поділу садового будинку, особняка, квартири, промислового приміщення може знадобитися у різних ситуаціях, коли потрібний розподіл спільного майна. Наприклад, при розлученні або розподілі спадку. Документ оформляється у формі проекту, де встановлюються частки співвласників нерухомості. Перш ніж його видати проводитися будівельно-технічна експертиза. Частку у квартирі або будинку можна виділити в натурі, коли цю частину житла можна ізолювати від решти об'єкта нерухомості та використовувати повністю автономно. Для цього у ній мають бути окремий вхід, санвузол та інші комунікації.

Якщо прибудова або перепланування не узаконені, вони не можуть враховуватися при розподілі домоволодіння. Коли сама нерухомість або відповідний закон не передбачає можливості виділити частку в натурі, вартість частини будівлі, приміщення або споруди компенсуються власнику грошима. Точну суму встановлюють у результаті експертизи. Виділення часток переносять до суду, якщо співвласники не змогли домовитися між собою про розподіл.

Процедура поділу спільного майна та виділення часток в натурі

Виділ частки в будинку, розподіл домоволодіння

Експертиза розділу починається з дослідження об'єкта нерухомості й аналізу його технічних властивостей. Далі виконується розрахунок усієї площі та часток співвласників згідно з затвердженою інструкцією про проведення технічної інвентаризації. Загальне право власності втрачає свою силу після поділу майна. Але якщо виділення своєї частини запросив тільки один співвласник, колишні права на нерухомість інших власників лишаються актуальними.

Виділення часток в натурі на будинок, квартиру або іншу нерухомість згідно із законодавством можливе, тільки якщо співвласникам можуть надати:

 • рівнозначні придатні для проживання частини майна, що:
  • не втрачають свого колишнього призначення,
  • не занижують ринкової вартості усього об'єкта в цілому
  • не обмежують права інших власників.
 • власні поштові адреси,
 • окремий вхід для кожного або можливість виділити певну частину майна у загальне користування,
 • рівну кількість підсобних приміщень, якщо вони є.

Мета експертизи виділення часток в натурі – розбити загальну власність і переобладнати її на рівні частини відповідно до кількості співвласників. При поділі земельної ділянки також видають окремі акти на право приватної власності.

Незаконні прибудови та маніпуляції з нерухомістю (перепланування, реконструкція) не можуть виступати об'єктами поділу. Вони можуть стати такими лише після отримання відповідних прав власності.

Виділ частки в квартирі

При отриманні частки у квартирі часто вищеназваних умов не можливо дотриматися. Виділити частину власності в натурі, так само як у випадку з будинком, тут не дозволяють технічні характеристики житла. Неможливо надати кожному співвласникові окремий санвузол та вхід до квартири. Винятком у питанні обладнання додаткового входу можуть виступати житла багатоквартирного будинку, розташовані на першому поверсі. У деяких випадках, якщо співвласники погодяться, предметом розподілу за правом власності можуть виступати тільки житлові кімнати. Деякі місця при цьому лишаються у загальному користуванні (коридор, санвузол, кухня).

Проведення будівельно-технічної експертизи квартири з подальшим поділом майна необхідне, коли власники прагнуть вільно розпоряджатися своєю власністю, а не користуватися нею спільно. Після виділення частки і оформлення усіх відповідних документів можуть виконуватися різні юридичні процедури стосовно цієї частки нерухомості: здача у заставу, купівля-продаж, оформлення іпотеки.

Також існує варіант, коли один із співвласників може продати свою частку іншим, якщо вони у цьому зацікавлені. У такий спосіб той, хто потребує грошей, отримає фінансову компенсацію. А друга сторона зможе заволодіти усією квартирою.

Види експертиз з розподілу будинку, квартири, дачі та іншої нерухомості

Несудове будівельно-технічне дослідження

Несудова експертиза проводиться, коли усі співвласники погоджуються на поділ майна і виділення часток. Після усної угоди необхідно укласти відповідний договір і нотаріально завірити документ.

Угоду про виділення частки із загального житлового будинку засвідчать тільки якщо до неї будуть прикріплені додаткові документи, що підтверджують можливість організації окремих доступів до комунікацій водо-, газо- і теплопостачання. При поділі нежитлової будівлі надають лише правовстановлювальну документацію.

Судова експертиза про розподіл нерухомості

Питання виділення частки нерухомості в натурі переноситься до суду, якщо хтось із співвласників не дає дозволу на виділення частини майна. Першим кроком для отримання своєї частки буде складання позовної заяви. Далі необхідно замовити висновок судово-технічну експертизу. Зробити це потрібно до моменту розгляду справи.

У висновку будуть визначені:

 • ступінь фізичного зносу об'єкта нерухомості,
 • його актуальна ринкова вартість,
 • технічна можливість виділення частки,
 • сума грошової компенсації, якщо неможливо розділити майно на рівні частини,
 • що потрібно переобладнати для розділу та яка вартість цих робіт,
 • об'єктивна ринкова вартість нерухомості.

Кожен співвласник може замовити власну експертизу, щоб підтвердити або спростувати свої припущення і вибудувати доводи для суду. Зваживши усі висновки, суддя винесе рішення про те, яка саме частина нерухомості дістанеться кожному співвласникові. Або якою буде сума грошової компенсації.

Вартість експертизи розділу будинку, квартири або іншої нерухомості

|3 робочих дні - від 3500 грн.Необхідні документи для експертизи розділу будинку, квартири або іншої нерухомості

 • Документ підтверджує право власності за (свідоцтво, купівля-продаж, дарування, спадщина, виписка)
 • Документ на земельну ділянку (свідоцтво, купівля-продаж, дарування, спадщина, виписка)
 • Технічний паспорт
 • Фізична особа - паспорт та ідентифікаційний код
 • Юридична особа - виписка про реєстрацію

Юридична допомога необхідна при розподілі домоволодіння, виділення часток у натурі в будинку, квартирі або на земельній ділянці. Фахівці документ-сервісу Dela.ua готові надати кваліфіковану допомогу у найкоротший термін.

Замовити послугу експертизи виділу частки в натурі або розподілу нерухомості легко. Просто зателефонуйте за одним із зазначених телефонів у контактах або залишіть заявку на консультацію онлайн, і наш менеджер зв'яжеться з вами найближчим часом.

Заявка на консультацію 

after filling the form our specialist
will contact you shortly