Держреєстрація права власності на нерухомість комунальної власності
uk ru
Документ-сервіс важливих справ

Це сучасна установа, яка надає більше 70 видів державних послуг в одній будівлі за абсолютно новими підходами і принципами: швидко і зручно для кожного

+38(096)45-45-995

Держреєстрація права власності на нерухомість комунальної власності

Комунальна нерухомість, право комунальної власності

Комунальне нерухоме майно поряд з державним і приватним належать до трьох однойменних видів права власності. Перше визначається як можливість володіння нерухомістю певним суб'єктом – юридичною або фізичною особою. Прерогативу володіння об'єктами, що перебуває у державній власності, має український народ. Управління цим ресурсом від імені народу здійснює Верховна Рада.

Власність, якою володіє територіальна громада – громада конкретної адміністративно-територіальної одиниці – називається комунальною. Від імені громади координацію майна, куди входять також і грошові кошти, виконують місцеві ради. Викладені норми та порядок реалізації правовідносин регулюються Цивільним кодексом України.

Право власності на державну і комунальну нерухомість

У той же час право комунальної власності не може розглядатися або бути частиною права державної власності. Це самостійне юридичне поняття, у якому суб'єктом приналежності прерогативи володіння виступає територіальна громада. Але самі об'єкти комунальної нерухомості не закріплені за юридичними особами публічного права. Вони являють собою матеріальну основу місцевого самоврядування.

Рішення держорганів або органів місцевого самоврядування про передачу у постійне користування, оренду або навіть власність для задоволення сільськогосподарських та інших суспільних потреб може прийматися без держреєстрації відповідних процесів.

Держреєстрація права власності на комунальну нерухомість, зведену до 1 січня 2013 року

Держреєстрація прав на нерухомість, створену до 1 січня 2013 роки без зареєстрованого права власності, виконується навіть без наявності документів, що засвідчують речове право на земельну ділянку. При цьому несуттєво, знаходиться цей об'єкт у державній або колективній власності. Підтверджувальним документом для проведення держреєстрації може стати технічний паспорт на об'єкт.

Держреєстрація комунальної нерухомості, речових прав та їх обтяжень

Реєстрація прерогативи володіння общинною нерухомістю потрібна для визнання державними органами факту появи, переходу, припинення права власності або його обтяження. Процедура представляє собою внесення відомостей про об'єкти та суб'єкти прав до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Держреєстрація стала обов'язковою з 1 січня 2013 року. Після її проведення володар об'єкта стає повноправним власником прав та зобов'язань у правовому полі держави, а також отримує можливість передачі нерухомості іншому суб'єктові.

Реєстрація нерухомості, речових прав та їх обтяжень регулюється відповідними нормами національного законодавства. Виконується з урахуванням специфіки правового статусу об'єкта. Закон про держреєстрацію нерухомості не включає норми реєстрації прав на повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання й інші об'єкти цивільних прав. Вони не входять до поняття нерухомого майна.

Реєстрація колективного майна займає від двох годин до п'яти робочих днів з моменту надходження відповідної заяви. У проведенні процедури може бути відмовлено. У такому випадку реєстратор повинен направити заявникові повідомлення з описом докладного переліку причин, які стали підставою для відмови. Після їх усунення можна знову звертатися по держреєстрацію.

Державний реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень

Держреєстр прав являє собою державну інформаційну систему, яка гарантує обробку, зберігання і видачу даних про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження. А також відомості про об'єкти та суб'єкти таких прав. Інформація з держреєстру доступна на платній основі, окрім безкоштовних випадків-винятків, передбачених законом. Якщо у записах держреєстру прав міститься неправдива або неточна інформація, пріоритет мають відомості з документів, на підставі яких виконувалася держреєстрація.

Порядок реєстрації права комунальної власності на нерухомість

Держреєстрація прерогативи володіння нерухомим майном общинної власності виконується у такому порядку:

  • подача пакету документів, передбаченого законом,
  • реєстрація заяви у базі даних,
  • формування електронних копій документів та розміщення їх у реєстрі,
  • встановлення черговості обробки заяви,
  • обробка документації,
  • винесення рішення про можливість держреєстрації,
  • проведення процедури,
  • видача документів заявникові.

Документ-сервіс Dela.ua – офіційна компанія, що надає послуги з юридичного супроводу бізнесу. Маємо широкий штат співробітників та гарантуємо відповідність послуг професійним стандартам. Виконаємо вашу заявку без зволікань у найкоротший термін.

Звертайтеся до Dela.ua, щоб отримати кваліфіковану допомогу з будь-яких питань, пов'язаних з держреєстрацією комунальної нерухомості, права комунальної власності. Замовити послугу легко. Зателефонуйте за одним із вказаних телефонів у контактах або залиште заявку на консультацію онлайн, і наш менеджер зв'яжеться з вами найближчим часом.

Заявка на консультацію 

after filling the form our specialist
will contact you shortly