Реєстрація припинення права власності на нерухомість, об'єкт незавершеного будівництва
uk ru
Документ-сервіс важливих справ

Це сучасна установа, яка надає більше 70 видів державних послуг в одній будівлі за абсолютно новими підходами і принципами: швидко і зручно для кожного

+38(096)45-45-995

Реєстрація припинення права власності на нерухомість, об'єкт незавершеного будівництва

Держреєстрація припинення права власності на нерухомість

Припинення права власності на нерухомість, як і його виникнення, обтяження та перехід згідно з нормами Цивільного кодексу України підлягають державній реєстрації. Саме право власності та інші речові права виникають з моменту реєстрації. Після цього особа, якій фактично належить нерухомість, стає повноправним власником майна. Реєстрація виконується шляхом внесення відомостей про права юридичних або фізичних осіб до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Факт держреєстрації ліквідації можливості володіння нерухомістю, виникнення або обтяження речових прав – це офіційне підтвердження та визнання державою процедури, що відбулася. Датою початку процесу державної реєстрації виступає дата і час надходження заяви про реєстрацію. Однак у проведенні самої процедури на цьому етапі заявнику може бути відмовлено. В такому випадку реєстратор повинен направити йому повідомлення з описом докладного переліку причин, які стали підставою для винесення подібного рішення.

Реєстрація проводиться з урахуванням правового статусу об'єкта. Закон про держреєстрацію нерухомості не регулює реєстрацію прав на повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання та інші об'єкти цивільних прав. Згадані об'єкти не входять до поняття нерухомого майна.

Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень

Держреєстр прав являє собою державну інформаційну систему, яка гарантуватиме обробку, зберігання та видачу даних про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження. А також відомостей про об'єкти та суб'єктів таких прав. Інформація з держреєстру доступна на платній основі, окрім безкоштовних випадків-винятків, передбачених законом. Якщо у записах держреєстру прав міститься неправдива або неточна інформація, пріоритет мають відомості з документів, на підставі яких виконувалася держреєстрація.

Способи припинення права власності на нерухомість, конфіскація майна

Право власності на нерухоме майно може бути завершено такими способами:

 • за бажанням власника при умові викупу земельної ділянки, на якій розміщена нерухомість,
 • для заміщення суспільних потреб,
 • за рішенням суду в обставинах примусового відчуження об'єкту у зв'язку з суспільною необхідністю за умови попереднього відшкодування вартості.

Рішення суду щодо ліквідації можливості володіння нерухомістю може бути прийнято для конфіскації, якщо воно ухвалюється як міра покарання за правопорушення. Конфіскована нерухомість стає власністю держави. Обсяг та порядок проведення процедури конфіскації залежить від окремого випадку правопорушення та регулюється нормами закону.

Іншою формою припинення права власності на нерухомість виступає реквізиція. Це примусове відчуження майна з попередньою повною компенсацією вартості. Припинення реалізується у зв'язку із суспільною необхідністю, якою може стати стихійне лихо, епідемія або аварія. Відчужена нерухомість стає державною власністю або знищується. Оцінку вартості майна, відповідно до якої відшкодовується вартість реквізованого, можна оскаржити у суді.

Підстави для припинення права власності на нерухомість

Завершення володіння нерухомим майном може здійснюватися як за рішенням суду, внаслідок реквізиції або конфіскації, а й у разі:

 • відмови власника від права власності,
 • знищення нерухомості,
 • відчуження власником свого майна,
 • викупу пам'яток культурної спадщини,
 • припинення права власності на об'єкт, який не може згідно із законом належати власнику,
 • смерті власника або виконання припинення юрособи,
 • стягнення на майно відповідно до зобов'язань власника.

Ліквідація права власності на майно, яке не може належати власникові, може стати необхідністю у разі неузгодженості прийнятих раніше та через певний час законів. Наприклад, якщо особа отримала можливість володіння за законом, а пізніше законодавці затвердили норму, відповідно до якої майно не може належати власникові.

Реєстрація припинення права власності на об'єкт незавершеного будівництва

Об'єкт незавершеного будівництва в правовому полі України визначається як сукупність будівельних матеріалів та обладнання, які були витрачені або використані при його зведенні. При оформленні права власності на об'єкт незавершеного будівництва він стає чимось більшим. А саме – цілісним об'єктом, право власності на який може передаватися третім особам через угоду купівлі-продажу, при передачі у заставу або оформленні договору дарування.

До поняття незавершеного будівництва входять лише не прийняті в експлуатацію новобудови, на які при цьому наявні дозволи на будівництво. Після введення об'єкта в експлуатацію власник нерухомості повинен пройти процедуру ліквідації прав на незавершене будівництво. Далі слідує отримання права власності на новостворений об'єкт, яке фактично виникає з моменту завершення будівництва та прийняття його в експлуатацію.

Технічний план на об'єкт незавершеного будівництва, декларація на нерухомість

Держреєстрацію на незавершене будівництво можна виконувати тільки після проведення інвентаризації та отримання технічного паспорта на нерухомість. Технічний паспорт на незакінчену новобудову включає оцінку готовності основних елементів об'єкта: фундаменту, стін, даху, технічних і допоміжних деталей.
Оформлення цього документа дозволить власникові розпоряджатися нерухомістю у такий спосіб:

 • продавати, дарувати, передавати у спадок,
 • отримувати кредит або заставні кошти на об'єкт,
 • вносити як пайовий вклад до статутного фонду підприємства.

Декларація про готовність об'єкта необхідна для введення новоствореної будови в експлуатацію. Датою прийняття нерухомості в експлуатацію вважають дату реєстрації декларації. Використання закінченого будівництва без прийняття в експлуатацію протизаконно згідно з нормами національного законодавства.

Декларація про готовність об'єкта підтверджує можливість укладення договорів на підключення комунікацій – води, газу, опалення. Реконструкція та капітальний ремонт також передбачають необхідність отримувати декларацію про готовність нерухомості. Після документально підтвердженого введення об'єкта нерухомості в експлуатацію власник може оформити право власності на новостворену нерухомість.

Порядок проведення державної реєстрації припинення права власності на об'єкт незавершеного будівництва

Держреєстрація завершення володіння об'єктом незавершеного будівництва виконується у такому порядку:

 • подача необхідної документації,
 • реєстрація заяви у базі даних держреєстру,
 • розміщення електронних копій документів у реєстрі,
 • визначення черговості обробки заяви,
 • обробка документації,
 • винесення вердикту про можливість проведення процедури,
 • виконання держреєстрації припинення права власності,
 • видача документів заявнику.

Документ-сервіс Dela.ua – офіційна компанія, що надає послуги з юридичного супроводу бізнесу. Маємо широкий штат співробітників та гарантуємо відповідність послуг професійним стандартам. Виконаємо вашу заявку без зволікань у найкоротший термін.

Звертайтеся до Dela.ua, щоб отримати кваліфіковану допомогу з будь-яких питань, пов'язаних з держреєстрацією припинення права власності на нерухомість, об'єкт незавершеного будівництва. Замовити послугу легко. Зателефонуйте за одним із вказаних телефонів у контактах або залиште заявку на консультацію онлайн, і наш менеджер зв'яжеться з вами найближчим часом.

Заявка на консультацію 

after filling the form our specialist
will contact you shortly